Trzecie warsztaty z aktorem teatralnym – mikrofon, wywiady i dużo dobrej zabawy
Za nami trzecie i zarazem ostatnie warsztaty realizowane we współpracy z Teatrem Nowym im.Izabelli Cywińskiej w Poznaniu. Po tradycyjnej rozgrzewce ciała oraz ćwiczeniach przygotowujących aparat mowy uczestnicy przeszli do najbardziej wymagającej części zajęć – pracy z mikrofonem.
Tym razem uczniowie wcielili się w role dziennikarzy i rozmówców. Początkowo pracowali w dwuosobowych zespołach, w których jedna osoba prowadziła wywiad, a druga odpowiadała na pytania. Szybko okazało się jednak, że prowadzenie swobodnej rozmowy na antenie nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. W związku z tym jedna z uczestniczek przejęła rolę prezenterki stacji telewizyjnej, a pozostali uczniowie udzielali wywiadów.
Tematyka rozmów była niezwykle różnorodna i często pełna humoru. Na naszej improwizowanej antenie pojawili się między innymi organizatorzy targów rolniczych, autor książki, uczestnicy programu „Ostre cięcie”, propagatorzy mody drugiego obiegu, przedstawiciel hobby horsing, organizator targów ezoterycznych, mistrz tarota przepowiadający świetlaną przyszłość, a nawet menadżer Maryli Rodowicz. Nie brakowało zabawnych sytuacji, spontanicznych odpowiedzi i salw śmiechu.
Choć ćwiczenie miało charakter humorystyczny, jego głównym celem było rozwijanie umiejętności podtrzymywania rozmowy, zadawania pytań oraz reagowania na nieprzewidziane sytuacje. Uczniowie mogli również przekonać się, że sam mikrofon potrafi wywołać tremę i sprawić, że nawet najprostsza odpowiedź staje się wyzwaniem.
Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa podpisane przez prowadzącego zajęcia aktora, Pana Sylwestra Piechurę. Również sam Prowadzący został uhonorowany przez Dyrektora Szkoły podziękowaniem za przeprowadzenie cyklu warsztatów. Spotkanie zakończyło się wykonaniem pamiątkowego zdjęcia.
Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenia, przekazane wskazówki oraz poznane ćwiczenia okażą się cennym wsparciem podczas organizacji i prowadzenia szkolnych przedsięwzięć w kolejnym roku szkolnym oraz zachęcą uczestników do dalszego rozwijania swoich umiejętności komunikacyjnych.
DL







