Wystawa pokonkursowa i ogłoszenie wyników XIV Konkursu Kalendarzy 2025 i Kart Świąteczno-Noworocznych
W grudniu 2024 w naszej szkole odbyło się wyjątkowe wydarzenie – otwarcie wystawy pokonkursowej, połączone z uroczystym ogłoszeniem wyników XIV Konkursu Kalendarzy 2025 i Kart Świąteczno-Noworocznych.
Uczniowie, którzy wzięli udział w konkursie, zaprezentowali swoje prace, będące efektem ich kreatywności i umiejętności zdobytych podczas zajęć zawodowych.
Inspiracją dla uczestników były takie motywy jak: wielkie dokonania naszych przodków w poczuciu narodowej wspólnoty (1000-lecie powstania Królestwa Polskiego), Stefan Żeromski jako sumienie polskiej literatury, krajobrazy najbliższej okolicy, rozwój technologii druku na przestrzeni lat, 75 lat tradycji poligrafii oraz ekologia i ochrona środowiska.
W trakcie wydarzenia towarzyszył nam także kiermasz świąteczny, na którym można było nabyć wyjątkowe dekoracje i drobiazgi związane z tematyką Świąt Bożego Narodzenia. Dochód ze sprzedaży prac przygotowanych przez uczniów zostanie przeznaczony na wsparcie leczenia ciężko chorego dziecka. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział i wsparli tę piękną inicjatywę.
Prace konkursowe i wyniki
Uczniowie mieli za zadanie przygotować projekty w jednej z ośmiu kategorii (kalendarz wieloplanszowy format A4 lub A3, kalendarz plakatowy, kalendarz książkowy, kalendarz trójdzielny, kalendarz listkowy, kalendarz artystyczny, biznesową kartę świąteczno-noworoczną z życzeniami).
Łącznie zgłoszono 107 prac, które były oceniane przez jury składające się z nauczycieli przedmiotów zawodowych i przedstawicieli pracodawców. Komisja zwracała uwagę na zgodność z tematyką, estetykę, oryginalność oraz precyzję wykonania.
Wyniki konkursu dostępne są tutaj.
Zwycięzcy i wyróżnieni otrzymali nagrody ufundowane przez sponsorów, głownie Rada Rodziców przy ZSZ Nr 6 im. Joachima Lelewela, a także drukarnie: MDM Druk, EDICA, DRUK POLSKA oraz Korporacja Poligrafów Poznańskich SIMP.
Wystawy prac uczniowskich
Prace konkursowe zostały zaprezentowane podczas wystaw zorganizowanych w trzech miejscach:
- w szkole w małej sali gimnastycznej, od 12 do 20 grudnia 2024 roku,
- w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim przy Al. Niepodległości 16/18, od 02-17.01.2025,
- w Centrum Wykładowym Politechniki Poznańskiej przy ul. Piotrowo 2, od 02-14.01.2025.
Wystawy w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim i na Politechnice Poznańskiej są wyjątkową okazją do promocji talentów uczniów i pokazania ich umiejętności szerokiemu gronu odbiorców.
Plebiscyt na najlepszą pracę
W czasie trwania wystawy w szkole cała społeczność szkolna – uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy – mogła wziąć udział w plebiscycie na najlepszą pracę konkursową. Głosowanie cieszyło się dużym zainteresowaniem (799 osób oddało głos), a każdy z odwiedzających mógł oddać głos na swoją ulubioną pracę.
Z radością informujemy, że największą liczbę głosów zdobyła praca Marysi Krzyżaniak z klasy 2Gb, zatytułowana Rok 2025 Rokiem 1000-lecia powstania Królestwa Polskiego (sygnatura pracy II/34). To rok, w którym Polska na 6 miesięcy objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To idealna okazja, by przypomnieć jak od wieków ważną rolę odgrywamy w Europie i na świecie. To też szansa, by w poczuciu narodowej wspólnoty wspominać wielkie dokonania naszych przodków.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia oraz dziękujemy całej społeczności szkolnej za aktywny udział w głosowaniu. Plebiscyt był okazją do uhonorowania talentu wyróżnionej osoby oraz wspólnego celebrowania jej osiągnięcia artystycznego.
Konkurs oraz towarzyszące mu wystawy i plebiscyt były niezwykłym wydarzeniem, które pozwoliło uczniom rozwijać swoje umiejętności oraz zaprezentować swoje osiągnięcia szerokiej publiczności. Serdecznie dziękujemy nauczycielom za wsparcie, sponsorom za ufundowanie nagród oraz instytucjom – Wielkopolskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu oraz Politechnice Poznańskiej – za możliwość organizacji wystaw.
DL