Na morawsko – austriackim szlaku

Kiedy nasi absolwenci mierzyli się z zadaniami maturalnymi, w dniach 5-7 maja grupa młodszych uczniów z klas: 4Lb, 4Ga, 4La, 3Fb, 2La, 2Gb, 2D i 2Rb poszerzała swoje horyzonty krajoznawcze podczas wycieczki: Wiedeń-Morawy zorganizowanej przez panią Iwonę Gryniewicz. Wycieczka rozpoczęła się skoro świt o godzinie 5:00, a w opiece nad grupą młodzieży pomagały panie: S. Borowicz, K. Kolińska oraz M. Laska. Pierwszym punktem naszej wyprawy była Mogiła Pokoju na polu bitwy Trzech Cesarzy w Austerlitz, która jest gestem szacunku dla każdego życia utraconego podczas wojny. To memento wojen, również tej z 1805 r. pod Austerlitz. Kolejnym, dłuższym przystankiem naszej podróży było drugie co do wielkości po Pradze, czeskie miasto Brno. Podczas spaceru podziwialiśmy neogotycką Katedrę św. Piotra i Pawła z typowymi, bliźniaczymi wieżami, która majestatycznie wznosi się na wzgórzu w samym centrum miasta. Przeszliśmy po Starym Mieście przez słynny Zielony Targ (Zelny Trh) pod gołym niebem, gdzie sprzedawane jest lokalne jedzenie i rękodzieło. Zachwycaliśmy się staromiejskimi kamienicami i rzeźbami z XVII wieku: barokową kolumną Parnas, która jest jednym z symboli Brna, kolumną upamiętniającą ofiary epidemii dżumy oraz astronomicznym zegarem, który o godzinie 11:00 wypuszcza kolekcjonerską kuleczkę. Mieliśmy również chwilę na skosztowanie czeskich przysmaków w niekonwencjonalnych wnętrzach kawiarnianych oraz zakup pamiątek. Wieczorem dotarliśmy do Hodonina i zakwaterowaliśmy się w hotelu Krystal, który przez kolejne dni był naszą bazą noclegową.
We wtorek, po wczesnym śniadaniu, wyruszyliśmy do stolicy Austrii, czyli Wiednia, w którym na każdym kroku czuć czasy panowania dynastii Habsburgów. Tu zachwycił nas kompleks mieszkalny Hundertwasserhaus zaprojektowany przez wizjonera w zakresie ekologii i zrównoważonego rozwoju Friedensreicha Hundertwassera. Budynek przyciąga wzrok kolorową fasadą, a każdy jego mieszkaniec ma prawo zaprojektować fasadę wokół własnego okna. Na balkonach, tarasach i dachu znajduje się ponad 200 drzew i krzewów, co czyni z budynku zieloną oazę w środku miasta. Naprzeciwko znajduje się kompleks handlowy Hundertwassen Village z wiejskim placem, barem i licznymi sklepikami z pamiątkami. Podziwialiśmy również gotycką Katedrę św. Szczepana z licznymi wieżami, na tyłach której znajduje się dom, w którym urodził się Mozart. Zwiedzając zabytki słynnego ringu widzieliśmy Operę Wiedeńską, złoty pomnik Johanna Straussa, pomniki: Franza Schuberta, Franza Lehara, cesarzowej Sissi, Mozarta, Goethego. Odwiedziliśmy również Muzeum Historii Sztuki, które mieści zbiory z pięciu tysiącleci gromadzone przez rodzinę Habsburgów. Obrazy, rzeźby, gobeliny i osobliwości pochodzą ze starożytności aż po późny barok. W mieście opery i walca dominują klimatyczne kawiarnie, w których można rozsmakować się w wiedeńskiej kawie i tradycyjnym torciku Sachera. Nasi uczniowie mogli poćwiczyć swoje umiejętności językowe zamawiając jedzenie, kupując pamiątki oraz bilety wstępu na atrakcje w Praterze, czyli Parku rozrywki, który działa od 1766 r. Chwilą rozrywki zakończyliśmy nasz pobyt we wspaniałym Wiedniu.
Ostatni dzień naszej wycieczki to czas powrotu, który również obfitował w atrakcje. Rozpoczęliśmy go od zwiedzania zespołu pałacowo-parkowego w Lednicach, a piękna pogoda niezwykle temu sprzyjała. Odbyliśmy spacer po angielskim ogrodzie posiadłości Lichtensteinów, zwiedziliśmy dostępne dla turystów skrzydło pałacu oraz odbyliśmy spacer przez park, który zwieńczony jest orientalną budową Minaretu. Kolejnym punktem była Jaskinia Punkvy, gdzie przechadzaliśmy się po ogromnych pomieszczeniach i korytarzach z naciekowym wystrojem na dno światowej sławy Przepaści Macocha, której głębokość wynosi 138,7 m oraz odbyliśmy przejażdżkę motorówką po podziemnej rzece Punkwie.
O północy dotarliśmy do Poznania, który przywitał nas swoim pięknym, nocnym klimatem, gdzie z żalem zakończyliśmy naszą cudowną wycieczkę, za którą serdecznie dziękujemy pani profesor Iwonie Gryniewicz.
S. Bor