Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce, jest od 2005 r. Polskie Centrum Programu Safer Internet, tworzone przez państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundację Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorów unijnego programu „Łącząc Europę”.
W związku z trwającą pandemią COVID-19, podczas obchodów DBI 2022 organizatorzy zwracają uwagę na możliwość realizacji inicjatyw dotyczących bezpieczeństwa online z wykorzystaniem potencjału internetu. Promują również wspieranie edukacji dzieci i młodzieży oraz ich twórczego rozwoju z pomocą nowoczesnych technologii.
Wydarzenia można zgłaszać do końca marca 2022 r. za pomocą elektronicznego formularza na stronie DBI.pl.
Można skorzystać z materiałów edukacyjnych i promocyjnych udostępnionych online na stronie SaferInternet. Są to min.:
• gotowe propozycje lekcji zdalnych do przeprowadzenia z uczniami,
• webinary dla nauczycieli i osób pracujących z dziećmi wspierające ich w przygotowaniu zdalnych zajęć,
• banery oraz inne grafiki.
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe w przededniu Dnia Bezpiecznego Internetu dołączyło do sieci IBM Quantum Network, by razem stworzyć w Poznaniu pierwszy w Europie Środkowo-Wschodniej hub kwantowy. Możemy być dumni, że Poznań jest miejscem, w którym zaczyna się coś wielkiego.
Projekty będą realizowane we współpracy z pozostałymi węzłami światowego ekosystemu IBM Quantum Network. Współpraca ta pozwoli PCSS na przeprowadzanie nowych odkryć w zastosowaniach dla obliczeń kwantowych, które mogą ostatecznie pomóc w pokonywaniu wyzwań związanych z tworzeniem nowych materiałów lub leków na nieuleczalne dziś choroby.
Z tego dostępu skorzystają także uczelnie, które zamierzają utworzyć kierunki związane z informatyką kwantową.
Komputery kwantowe pozwolą przeprowadzić najbardziej skomplikowane, wieloczynnikowe i wieloparametryczne symulacje w złożonych oraz dynamicznych procesach z zakresu inżynierii materiałowej oraz nauk o życiu, w tym chemii i biomedycynie oraz innowacji w przemyśle farmaceutycznym. Kraj nasz będzie je wykorzystywać na potrzeby cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji, w tym także jako wsparcie dla innowacyjnych rozwiązań w przemyśle, technologiach kosmicznych, metrologii, czy też w modelowaniu kryzysowym.
W ramach przygotowywanych działań Dnia Bezpiecznego Internetu nasza Szkoła podejmie działania mające na celu zwiększenie wiedzy uczniów na temat sztucznej inteligencji oraz zastosowania nowoczesnych technologii.
D. Laskowska